نماینده رسمی فروش محصولات کسپرسکی در ایران

پشتیبانی

نماینده رسمی فروش محصولات کسپرسکی در ایران

اسپم چیست و چگونه میتوان با آن مقابله کرد؟

اسپم (Spam) یکی از بزرگترین چالشهای امنیت فضای دیجیتال در جهان است. تبادل پیام با استفاده از ایمیل یکی از روش‌های سریع و ارزان و امن برای برقراری ارتباط است. اما هر جایی که صحبت از ایمیل باشد، پای ‌Spam هم به میان می‌آید، این موضوع به قدری آزاردهنده است که یکسری قوانین و الزامات […]

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  اسپم (Spam) یکی از بزرگترین چالشهای امنیت فضای دیجیتال در جهان است. تبادل پیام با استفاده از ایمیل یکی از روش‌های سریع و ارزان و امن برای برقراری ارتباط است. اما هر جایی که صحبت از ایمیل باشد، پای ‌Spam هم به میان می‌آید، این موضوع به قدری آزاردهنده است که یکسری قوانین و الزامات برای آن وضع شده.

  اسپم چیست؟

   

  اسپم به هرگونه پیامی میگویند که به صورت ناخواسته برای شما و تعداد زیادی از دیگر کاربران یک بستر تبادل اطلاعات ارسال میشود.

  معمولا هدف از ارسال اسپم ها تبلیغات، هک، مزاحمت و در کل مقاصد ناهنجارانه است.

  اگرچه شناخته شده‌ترین شکل spam، اسپم ایمیل است که به آن هرزنامه نیز گفته می شود، اما این اصطلاح درمورد سوء استفاده‌های مشابه در سایر رسانه‌ها نیز به کار برده می شود. اسپم در رسانه‌هایی مثل گروه‌های خبری، موتور جستجوگر، در وبلاگ‌ها، پیامک، پیامرسان ها، اپلیکیشن‌های موبایلی و تبلیغات تلویزیونی نیز درست مثل اسپم ایمیل یا هرزنامه صدق می کند.

  چگونه ایمیل اسپم یا هرزنامه را تشخیص دهیم؟

  امروزه افراد ایمیل های متفاوت و زیادی را در روز دریافت میکنند و تشخیص ایمیل های اسپم ممکن است کار دشوار و یا گیج کننده‌ای باشد، به علاوه حذف و پاکسازی ایمیل های دیگر به دلیل تشخیص نادرست میتواند برای شما گران قیمت تمام شود.

  Kaspersky.com راهکار هایی برای تشخیص ایمیل های اسپم پیشنهاد کرده است:

  بررسی آدرس فرستنده

  هرزنامه ها معمولا از سمت ایمیل های نامفهوم و به قولی پرت و پلا ارسال میشوند. به طور مثال اگر ایمیلی از iranjety@postt12.com دریافت کردید، احتمالا اسپم است.

  به اطلاعاتی که از شما درخواست میشود توجه کنید

  ایمیل های اسپم از شما اطلاعاتی مانند اطلاعات بانکی ، اطلاعات شخصی و از این قبیل درخواست میکنند، پرداخت الکترونیک از طریق درگاه های معتبر انجام میشود، نه از طریق ایمیل

  لحن صحبت

  اسپمر ها معمولا در مخاطب خود حس استرس و فشار را به وجود می‌آورند.

  آیا  ایمیل از اسم شما استفاده کرده است یا نه؟

  اگرچه این امکان وجود دارد که ایمیل های اسپم به اطلاعات شما (نام و از این قبیل) دسترسی داشته باشند، یکی از نشانه های ایمیله ای اسپم استفاده نکردن از اسم و استفاده از عبارات جایگزین (مثل مشتری گرامی) است، کمپانی های بزرگ و معتبر از اسم یا یوزر شما استفاده میکنند.

  حواستان به فایل های ضمیمه ایمیل باشد

  سازمان های معتبر از فرستادن ایمیل های ناخواسته به همراه فایل های ضمیمه (attachment) خودداری میکنند، چرا که این فایل ها معروف به انتقال بد افزار هستند.

  انواع ایمیل های اسپم

  در اینجا چند مورد از انواع ایمیل های اسپم را برای شما آورده ایم:

  تبلیغات

  تلاش برای فروش محصولات یا خدمات. گاهی اوقات ممکن است واقعی باشند، اما اغلب، کلاهبرداری هستند.

  ایمیل‌های جعلی

  این نوع اسپم ها ایمیل سازمان‌های قانونی را جعل کرده تا شما را فریب دهند و اطلاعات شخصی یا محرمانه را از طریق فیشینگبه سرقت ببرند.

  کلاهبرداری

  از کلاهبرداری های معمولی تا درخواست پول در قالب سازمان ها و افراد مختلف مانند درخواست های خیریه جعلی.

  هشدارهای بدافزار

  این نوع ایمیل ها به شما می‌گوید که دستگاه‌ شما آلوده به یک بدافزار مانند باج‌افزار یا ویروس است. اغلب این پیام‌ها از شما درخواست می‌کنند تا یک لینک را باز کنید که باعث دانلود بد افزار میشود.

  اشتراک های اجباری یا تصادفی

  وقتی چیزی را به صورت آنلاین خریداری می کنید یا در یک نرم افزار یا سایت جدید ثبت نام می کنید، ممکن است ناخواسته اشتراک خبرنامه آنها برای شما فعال شود.

  وعده های خیالی

  مانند طرح های “در یکماه پولدار شوید”، رژیم های غذایی معجزه آسا، تخفیف ها و پیشنهادات باور نکردنی، برنده شدن در قرعه کشی جایزه یا قرعه کشی و غیره.

  چگونه ایمیل های اسپم را کاهش دهیم؟

  در حالی که فیلترهای هرزنامه می‌توانند به کاهش هرزنامه کمک کنند، روش‌های دیگری وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از دریافت هرزنامه آنها را تمرین کنید.

  در مورد جا هایی که ثبت نام می کنید سختگیر باشید:

  آدرس ایمیل خود را فقط برای سازمان هایی که به آنها اعتماد دارید وارد کنید. به این شکل فقط خبرنامه هایی را که می خواهید دریافت میکنید، به یاد داشته باشید، شرکت های معتبر لغو اشتراک ایمیل های بازاریابی را به صورت آسان و شفاف در دسترس شما قرار میدهند.

  مراقب نحوه اشتراک گذاری آدرس ایمیل خود باشید:

  همه ما آدرس ایمیل خود را با دوستان، خانواده و مخاطبین کاری به اشتراک می گذاریم. اما از ارسال آن در انجمن‌های عمومی یا رسانه‌های اجتماعی خودداری کنید، جایی که ربات‌ها ممکن است آن را در دیتابیس خود ثبت کنند. سعی کنید تا حد امکان از آدرس ایمیل خود برای خدمات و سایت های کمتری استفاده کنید

  از آدرس های ایمیل مختلف برای کار های مختلف استفاده کنید:

  به عنوان مثال، یک آدرس ایمیل برای محل کار، دیگری برای دوستان نزدیک و خانواده، و یک ایمیل یکبار مصرف تر را برای ثبت نام و اشتراک در سایت ها استفاده کنید. اگر اتفاقی برای ایمیل شما افتاد ، می توانید آن را رها کنید، و خطری برای ایمیل های دیگر شما ایجاد نمی کند.

  مراقب باشید که چگونه به پیام های اسپم واکنش نشان می دهید:

  بهتر است روی پیام‌های هرزنامه کلیک یا باز نکنید. وقتی شک دارید، پیام هایی که از آنها مطمئن نیستید را حذف کنید. هرگز به یک پیام هرزنامه پاسخ ندهید، انجام این کار به کلاهبرداران اطلاع می دهد که آدرس ایمیل شما یک آدرس ایمیل زنده است و هرزنامه های بیشتری را برای شما فرستاده میشود. هرگز روی پیوندها کلیک نکنید یا فایل های ضمیمه در ایمیل‌های اسپم را باز نکنید.

  آیا باید اشتراک ایمیل های اسپم را لغو کنید؟

  اگر این یک خبرنامه بازاریابی از شرکتی است که می شناسید و دیگر نمی خواهید ایمیل های مربوط به آن را دیافت کنید ، می توانید اشتراکتان را لغو کنید. با این حال، اگر ایمیلی که دریافت کرده اید اسپم است، بهتر است اشتراک خود را لغو نکنید (با فرض اینکه حتی این گزینه وجود دارد). این به این دلیل است که هرگونه تعامل با هرزنامه‌ها بد است و لغو اشتراک به آن‌ها اطلاع می‌دهد که شما یک مشتری بالقوه هستید. در برخی موارد، خود پیوند لغو اشتراک می‌تواند خطرناک باشد. بهتر است ایمیل های اسپم را حذف کنید.

  سخن آخر

  در این مطلب به شما ترفند ها و روش های تشخیص ایمیل های اسپم را معرفی کردیم و چند روش برای مقابله با آنها معرفی کردیم، به یاد داشته باشید که هرگونه تعامل با این ایمیل ها خطرناک است و بهتر است آنها را پس از گزارش حذف کنید.

  معمولا در اغلب سرویس ها راهکاری برای گزارش اسپم وجود دارد. تنها کافیست آن را گزارش نموده و موضوع را پیگیری کنید تا ترتیب اثر داده شود. روز به روز در قوانین بین المللی یکسری تغییرات و اصلاحات انجام می شود که بخش قابل توجهی از آنها مربوط به قوانین حریم خصوصی است.

  ثبت نام مشتری جدید

  لطفاً برای ادامه شرایط و ضوابط را قبول کنید.